Jak skorzystać z odroczenia składek na ZUS?
Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z regulowaniem zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą skorzystać z prawa do przesunięcia terminów ich spłaty. Sprawdź, jak biuro księgowe Białystok pomaga załatwić odroczenie składek do ZUS?
W tym artykule:
Kto może się ubiegać o odroczenie składek do ZUS?
Jak złożyć wniosek o odroczenie płatności do ZUS?
Umowa z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
Kiedy wnioskować o odroczenie składek do ZUS?
Odroczenie płatności do ZUS to duże udogodnienie. Szczególnie wtedy, kiedy firma ma trudności z regulowaniem swoich zobowiązań i nie chce narażać się na poważne konsekwencje wynikające z nieodprowadzania składek. Procedura wymaga przygotowania stosownego wniosku, którego uzasadnienie powinna opracować księgowość Białystok jest miastem, w którym można skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego Sztuka liczenia. Jej eksperci wyjaśniają, jak odroczyć składki do ZUS?
Kto może się ubiegać o odroczenie składek do ZUS?
Każdego miesiąca firmy zobligowane są do odprowadzania składek do ZUS. Obowiązek ten przedsiębiorca może realizować samodzielnie albo może prowadzić go biuro rachunkowe w ramach obsługi kadrowo-płacowej.
Wysokość składek, do których zaliczają się ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także Fundusz Emerytur Pomostowych, może być dla firmy znacznym obciążeniem, szczególnie w okresie chwilowych problemów finansowych. W takiej sytuacji przedsiębiorca lub biuro księgowe, występujące w jego imieniu, mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności składek ZUS.
O odroczenie płatności składek ubezpieczeniowych mogą ubiegać się wszyscy płatnicy, którzy mają obowiązek ich uiszczania, ale nie mogą wnieść opłat we wskazanym terminie, niezależnie od tego, jaką prowadzą księgowość Białystok to jedno z miast, gdzie taka opcja jest dostępna. Należy jednak pamiętać, że odroczenie płatności składek ZUS możliwe jest jedynie w przypadku składek bieżących albo przyszłych. Nie ma możliwości przesunięcia terminu spłaty tych zobowiązań, które są już przeterminowane.
Jak złożyć wniosek o odroczenie płatności do ZUS?
Aby skorzystać z prawa do odroczenia płatności ZUS, przedsiębiorca musi wnieść odpowiedni wniosek. Należy złożyć go w ZUS najpóźniej w dniu, w którym upływa termin wpłaty. Wniosek może złożyć też pełnomocnik, na przykład biuro rachunkowe świadczące księgowość Białystok to jedno z miast, w którym przedsiębiorcy korzystają z takiej usługi.
Wypełniony wniosek, którego wzór znajduje się na stronie internetowej ZUS, można złożyć na kilka sposobów:
- wysłać pocztą do placówki ZUS,
- złożyć osobiście lub przez pełnomocnika,
- przekazać z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE),
- złożyć taką dyspozycję ustnie w placówce ZUS.
Umowa z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
Wniosek może złożyć przedsiębiorca lub biuro księgowe. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu, będzie można podpisać umowę z ZUS. Sygnowanie umowy umożliwia spłatę należności w wyznaczonym w niej terminie, bez narażenia płatnika na odsetki oraz na postępowanie egzekucyjne. Musi on jednak wpłacić tak zwaną opłatę prolongacyjną. Jej wysokość to 50 proc. stawki odsetek za zwłokę w dniu podpisania umowy. Opłata ta liczona jest za każdy dzień zwłoki aż do dnia odroczenia włącznie.
W przypadku, gdy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie uległa poprawie, może on złożyć wniosek o zmianę warunków posiadanego odroczenia w płatnościach ZUS. Gdy wniosek ten będzie rozpatrzony pozytywnie, przygotowuje się aneks do umowy. Zmienia się też opłata prolongacyjna.
Sporządzaniem skutecznych wniosków do ZUS zajmuje się biuro rachunkowe z Białegostoku. Należy o tym pamiętać, ponieważ ZUS może rozpatrzyć wniosek negatywnie. Najczęściej jest to spowodowane niewystarczającą argumentacją. W takiej sytuacji wnioskujący zobowiązany jest do spłaty należnych składek oraz odsetek za opóźnienie w ich spłacie.
Kiedy wnioskować o odroczenie składek do ZUS?
Z możliwości odroczenia płatności składek do ZUS można korzystać praktycznie bez ograniczeń. Oczywiście za każdym razem należy składać stosowny wniosek, którego integralną częścią jest rzeczowe uzasadnienie. Warto zatem korzystać z tej opcji za zawsze, gdy firma ma kłopoty z płynnością finansową.
W czasach pandemii #koronawirus wielu przedsiębiorców skorzystało z możliwości przesunięcia terminy spłaty zobowiązań wobec ZUS. Pamiętajmy że podpisanie umowy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest lepszy rozwiązaniem, niż zaprzestanie odprowadzania składek. Szczegółowe informacje w tym i innych tematach związanych z działalnością firmy i obowiązkami przedsiębiorcy w przystępny sposób dostarczy polecane biuro rachunkowe z Białegostoku.